DÜNYA YAŞLI İHMAL VE İSTİSMARI FARKINDALIK GÜNÜ- 15 Haziran 2018

Yaşlı istismarı, güven ilişkisi oluşması gereken kişiler tarafından yaşlıya zarar veren davranışlarda bulunulması, kötü davranılması, ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalınmasıdır. Yaşlı istismarı suçtur. Yaşlı istismarını uygulayan ise suçludur.
Yaşlı istismarı diğer şiddet ve istismar türlerinde olduğu gibi aile içinde gizli kalmakta; çocukları ve yakınları tarafından istismara uğrayan yaşlılar ise bu konuda konuşmak istememektedirler. Güvenli çocukluk, güvenli bir yetişkinlik, güvenli bir yaşam ve güvenli bir yaşlılık anlamına gelmektedir. Ailesinde en yakınları tarafından istismar edilen çocuğun geleceği çalınmaktadır. Çocukluk kadar savunmasız, kırılgan dönem olan yaşlılıkta büyüklerimizin en güvendiği ailesi tarafından istismara uğraması yaşlılar için politika gündeminin ana başlıklarından biridir.
Dünya’da 2025 yılına kadar 13 milyondan fazla insan mental yetersizlik riski altında olacaktır. Ülkemizde de risk artmaktadır. Bu durum yaşlı ihmal ve istismarını da artıran nedenler arasındadır. Yaşlılar için yapılandırılmış, tam ve zamanında ve erişilebilir bakım hizmeti seçenekleri, güçlü sosyal destek, yaşlı bakımı sigorta sistemi, yaşlı dostu kentler, toplumsal katılım, yaşam boyu öğrenme süreci gibi olanaklar ile yaşlıların yaşamını ve geleceğini planlamalıyız.
Topluma, ailesine emek veren yaşlı büyüklerimizi koruyalım, güçlendirelim, destekleyelim. “Yaşlı akrabalarımıza, komşularımıza güçlü bir sosyal destek sağlayalım, onları sahiplenelim, hizmetlere tam erişim için destekleyelim.”