Yaşam süresinin uzaması ile birlikte Alzheimer hastalığı görülme sıklığı Dünya’da olduğu gibi Ülkemizde de hızla artmaktadır. Dünya’da 21 Eylül “Dünya Alzheimer Günü” olarak kutlanmaktadır. Yaşlılık döneminin en önemli gündemlerinden biri Alzheimer hastalığıdır. Dünya Alzheimer Günü nedeniyle toplumda Alzheimer hastalığı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla  Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAŞAM) ve Altındağ Belediyesi işbirliği ile  20 Eylül  2019 tarihinde  saat 14:00 de “Alzheimer Farkındalık Konferansı” Altındağ Belediyesi Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Konferans; Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi(YAŞAM) Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Orhan Koç ve Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı’nın açılış konuşmaları ile başlamıştır.

     YAŞAM  Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete konferansın açılışında “Alzheimer, Demansın (bunamanın) en yaygın biçimidir. Alzheimer Dünya’da başlıca sağlık problemleri arasında sayılmaktadır. Bunun en önemli nedeni yaşlı nüfusun artmasıdır. Yaşam süresinin uzaması ve doğum oranlarının düşmesi hem Dünya’da hem de ülkemizde yaşlı nüfus oranının artmasında etkili olmaktadır. Gerçekte, Alzheimer yaşlılık dönemi hastalığı değildir, genç yaş gruplarında da görülebilir. Ancak yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Dünya’da 50 milyon Alzheimer hastası bulunmaktadır.” şeklinde açıklama yaptı.

 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Orhan Koç “Yaşlanma hayat döngümüzün doğal bir sürecidir; ancak Alzheimer bu döngünün doğal bir sonucu değildir. Aktif ve sağlıklı yaşam Alzheimer olma riskimizi azaltmaktadır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

    Alzheimer hastalığının son yıllarda giderek artmakta olduğunu söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, konu ile ilgili farkındalık oluşturacak bu tür etkinlikleri çok önemsediğini söyledi. “Önce Alzheimer’ı bilmeli ve tanımalıyız” diyen Başkan Balcı “Alzheimer’ı iyi anlamalı ve buna göre bu hastalıkla mücadele edebilmeliyiz. Nasıl önlenebilir, sebepleri nelerdir, bunları bildikten sonra mücadele etmek çok önemli… Artık neredeyse herkesin etrafında, ailesinde bu hastalıkla mücadele eden biri var. Hepsine Allah’tan şifalar diliyorum. Yakınlarına çok büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Alzheimer hastası olanlara da sabır ve kolaylıklar temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

    Dünya Alzheimer Günü nedeniyle düzenlenen Alzheimer Farkındalık Konferansı’nda Alzheimer hastalığının belirtileri, tedavisi, bakım verenleri güçlendirme konularında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Sevgi Aras ve Prof. Dr. Murat Varlı,  YAŞAM Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete konuşmalarını yaptılar. “Alzheimer Hastası ile Yaşamak; Hasta Yakınının Gözünden Alzheimer Hastalığına İlişkin Değerlendirme” yapmak üzere hasta yakını olan Nermin Sayan ile Güzel Kaplan Alzheimer hastası olan yakınlarıyla ilgili yaşam deneyimlerini paylaştılar. Konferansa Altındağ Belediyesi çalışanları, Altındağ’da yaşayan sakinler, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcileri, Ankara Üniversitesi Haymana Meslek Yüksek Okulu Yaşlı Bakımı Programı öğretim elemanları ve öğrencileri katıldılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ankara Üniversitesi Bülteninde Yer Alan Haberimiz ↓

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medyada Bulunan Haberlerimiz↓

https://www.altindag.bel.tr/#!haberler/2019-dunya-alzheimer-gununde-ulucanlarda-bulusuldu

https://www.aa.com.tr/tr/saglik/alzaymirli-hasta-sayisi-20-yilda-ikiye-katlanacak/1589132

http://www.hurriyet.com.tr/amp/kelebek/hayat/yas-65-yolun-yarisi-mi-ortalama-insan-omru-uzuyor-40067485

http://www.hurriyetdailynews.com/amp/alzheimers-cases-to-double-over-next-20-years-expert-146756